Людям із порушенням зору
Побудовано на платформі
Повернутися до новин

День пам’яті та примирення

Новина
08.05.2023

Цього року 8 травня, в День пам’яті та примирення, Україна вшановуває пам’ять кожного, хто боровся з нацизмом, та всіх жертв Другої світової війни.
Війна – це не лише танки, гармати й масштабні бої. Це – долі, мільйони маленьких і великих людських бід, які тривали роками.
Українці на боці антигітлерівської коаліції зробили значний внесок у перемогу над нацизмом та союзниками гітлерівської Німеччини. Ціна цього внеску – надзвичайні втрати впродовж 1939–1945 років серед українців та інших народів, які жили на території України. Тоді загинуло понад вісім мільйонів осіб. Тому ми добре знаємо ціну війни.
Друга світова стала можливою через змову антигуманних режимів – нацистського і радянського. Спадкоємицею останнього нині є Російська Федерація. Вона прагне привласнити перемогу над нацизмом, щоб маніпулювати власними громадянами, і міжнародною спільнотою. Жодна країна не може претендувати на виняткову роль у перемозі над нацизмом.
Перемога – результат титанічних зусиль десятків держав і сотень народів. Так само неприпустимими є спроби прикриватися моральним авторитетом переможця для агресивної політики, кульмінацією якої стало злочинне повномасштабне вторгнення Російської Федерації в Україну 24 лютого 2022 року.
У Російській Федерації відзначення перемоги над нацизмом поступово перетворювалося на культ, а потім і взагалі на потворне явище «побєдобєсія», метою якого є пропаганда війни, привласнення собі статусу «головного переможця», виправдання агресивної
ідеологічної мобілізації громадян, а також плекання безвідповідального та безпідставного реваншизму. Саме через це Україна з часів Революції гідності послідовно впроваджує європейський підхід пам’ятання про Другу світову війну. А також застерігає інші країни від наслідків підтримки, поширення чи потурання російським наративам до 9 травня, адже Кремль використовує причетність росіян до перемоги над нацизмом, як моральне обґрунтування сучасних дій Росії.
Сьогодні російська влада фактично зруйнувала систему міжнародних відносин, встановлену після Другої світової війни. Збройною агресією проти України вона розв’язала першу в XXI столітті континентальну війну в Європі, підірвавши систему колективної світової безпеки. У цьому рф нагадує гітлерівську Німеччину 1930-х років напередодні глобального конфлікту. А ми маємо нагадувати світові, що слабкість, страх і нерішучість міжнародної спільноти напередодні Другої світової заохочували агресорів до все більшого
розмаху злочинів. Сьогодні міжнародна спільнота має змогу опиратися на той гіркий досвід та історичні уроки.
День пам’яті та примирення символізує не тріумф переможців над переможеними, а застереження – диктатори завжди прагнуть задовольнити імперські амбіції збройним шляхом, ультиматумами, агресією, анексією.
Найважливішим підсумком війни має бути не культ перемоги, а вміння цінувати мир, категорично і безкомпромісно захищати його всіма розумними засобами. Нині, як і в роки Другої світової війни, Україна воює з агресором.
Однак тепер це – путінська росія, яка говорить про «вирішальний внесок у перемогу над нацизмом росіян». Сьогодні саме РФ, увібравши в себе всі злочинні практики нацизму й комунізму, зазіхає на нашу територіальну цілісність і зруйнувала мир у Європі.
Наша боротьба триває щоденно від 2014 року, і ми неодмінно переможемо, бо захищаємо рідну землю, боронимо своє право вільно обирати майбутнє. Для нас - це війна за свободу, цивілізованість, демократію та європейські цінності проти імперських амбіцій підступного агресивного сусіда-злочинця. Міць наших збройних сил є запорукою існування держави та
збереження прав людини.

 

Тематичні матеріали Українського інституту національної пам’яті:
Набір електронних інтерактивних листівок «Україна в роки Другої 
світової війни (1939–1945)»
● Настільна гра «УПА – відповідь нескореного народу»
Відеоісторія «За що боролася УПА?»
Виставка «Українська Друга світова»
Виставка «УПА – відповідь нескореного народу»
● Виставка «Тріумф людини. Мешканці України, які пройшли нацистські
концтабори»
Брошура «Україна у Другій світовій війні»
Книга «Війна і міф» (англомовний варіант)
Відеопроєкт «Війна і міф», який розвінчує ключові радянські міфи про
Другу світову війни
«Бабин Яр: пам’ять на тлі історії. Путівник для вчителя» – збірник
навчально-методичних розробок шкільних занять на основі віртуальної
виставки та документального фільму
Серія плакатів «Війна не робить винятків. Жіночі історії Другої світової»
За посиланням http://ww2.uinp.gov.ua/ діє сайт Українського
інституту національної пам’яті, присвячений Другій світовій війні. Він
містить інформацію про ключові події, постаті, карти, інфографіку,
фотогалерею, відеоролики й електронні видання про війну, підбірку фільмів «20
000 хвилин, які змінять ваше уявлення про Другу світову війну» та інші проєкти.

2024 © Усі права захищено
Слідкуйте за новинами
Побудовано на платформі

Для забезпечення зручності у користуванні цим сайтом деякі сервіси використовують технологічні особливості, а саме - cookie. Таке функціональне рішення дозволить вам не вводити одну і ту ж інформацію кожен раз, коли ви повертаєтесь на цю сторінку, або переходите з однієї сторінки на іншу тощо. Залишаючись, ви даєте згоду на використання cookie.  Докладніше