Людям із порушенням зору
Побудовано на платформі
Повернутися до новин

Муніципальна няня

Новина
09.01.2025

Порядок відшкодування вартості послуги з догляду за дитиною до трьох років „муніципальна няня” затверджено постановою Кабінету Міністрів України  від 30 січня 2019 р. № 68.

Компенсація послуги „муніципальна няня” виплачується в розмірі, який визначається з розрахунку 100 відсотків мінімальної заробітної плати у погодинному розмірі, установленої на 1 січня відповідного року, за одну годину догляду, але не більше ніж 165 годин на місяць (у 2024 році - становить 7100 гривень).

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України  від 30 січня 2019 р. № 68 право на отримання компенсації послуги “муніципальна няня” мають громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які є батьками, опікунами:

дитини з інвалідністю до трьох років, дитина до трьох років, яка хвора на тяжкі перинатальні ураження нервової системи, тяжкі вроджені вади розвитку, рідкісні орфанні захворювання, онкологічні, онкогематологічні захворювання, дитячий церебральний параліч, тяжкі психічні розлади, цукровий діабет I типу (інсулінозалежний), гострі або хронічні захворювання нирок IV ступеня, дитини до трьох років, яка отримала тяжку травму, потребує трансплантації органа, потребує паліативної допомоги, якій не встановлено інвалідність;

дитини до трьох років і є особами з інвалідністю I чи II групи і на законних підставах проживають на території України та уклали договір з муніципальною нянею.

Водночас у зв’язку зі збройною агресією Російської Федерації в Україні значно збільшилась кількість внутрішньо переміщених осіб, які мають малолітніх дітей та змушені були покинути власні домівки в пошуках безпечного місця перебування.

Натомість через відсутність можливостей по тимчасовому догляду за малолітніми дітьми, такі особи не в змозі працевлаштуватись та активно залучатись до зайнятості, що значною мірою відображається на їх особистому житті та економічному становищі країни, яка в умовах війни гостро потребує додаткової робочої сили та підтримки економічної стійкості.

За орієнтованими підрахунками в Україні перебуває близько 45 тисяч внутрішньо переміщених осіб у віці до 3-х років. Разом з тим, відповідно до соціальних досліджень близько 85% жінок надають перевагу самостійно доглядати за дітьми до 3 річного віку, при цьому 15% жінок виявляють намір працевлаштовуватись до 3 річного віку дитини.

Таким чином виникла необхідність розширити категорію отримувачів цієї послуги на осіб із числа внутрішньо переміщених та осіб, які проживають у територіальних громадах, де не функціонують заклади дошкільної освіти.

З метою запровадження додаткової категорії отримувачів послуги шляхом розширення для держави можливостей для швидкого реагування на потреби в зайнятості осіб із числа внутрішньо переміщених осіб з подальшим їх працевлаштуванням та поверненням  до соціально активного життя Урядом прийнято постанову Кабінету Міністрів України від 07.06.2024 р. № 664  “Деякі питання відшкодування вартості послуги з догляду за дитиною “муніципальна няня” на період воєнного стану та протягом трьох місяців після його припинення або скасування”, якою передбачено, що на період воєнного стану та протягом трьох місяців після його припинення або скасування відшкодування вартості послуги “муніципальна няня” здійснюється  на догляд за дитиною:

з інвалідністю до шести років, дитиною до шести років, хворою на тяжкі перинатальні ураження нервової системи, тяжкі вроджені вади розвитку, рідкісні орфанні захворювання, онкологічні, онкогематологічні захворювання, дитячий церебральний параліч, тяжкі психічні розлади, цукровий діабет I типу (інсулінозалежний), гострі або хронічні захворювання нирок IV ступеня, дитиною до шести років, яка отримала тяжку травму, потребує трансплантації органа, потребує паліативної допомоги, якій не встановлено інвалідність;

дитиною до шести років, якщо один із батьків, опікунів є особою з інвалідністю I чи II групи;

дитиною до трьох років, якщо один із батьків, опікунів є внутрішньо переміщеною особою;

дитиною до шести років, яка разом із батьками, опікунами проживає на території адміністративно-територіальної одиниці, де неможливо забезпечити відповідно до рішень військових адміністрацій та органів місцевого самоврядування функціонування закладів дошкільної освіти, необхідних для реалізації державних гарантій забезпечення безпечного освітнього процесу в умовах воєнного стану, надзвичайної ситуації або надзвичайного стану (особливого періоду).

Також постановою Кабінету Міністрів України від 07.06.2024 р. № 664  визначено перелік додаткових документів, які необхідно подавати новим категоріям отримувачів:

документ  з основного місця роботи батьків, опікунів, що підтверджує зайнятість кожного з них та неперебування їх у відпустці для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку;

довідка про сплату єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування (індивідуальні відомості про застраховану особу за формою ОК-7) (для фізичних осіб — підприємців), довідки про перебування на обліку в статусі безробітного у центрі зайнятості (для внутрішньо переміщених осіб, які перебувають на обліку як безробітні);

ваучер з центру зайнятості для підтримання конкурентоспроможності деяких категорій громадян на ринку праці або довідки з місця проходження навчання/перепідготовки/підвищення кваліфікації (для внутрішньо переміщених осіб);

рішення виконавчого органу сільської, селищної, міської ради про припинення діяльності закладів дошкільної освіти).

Також передбачено, що „муніципальна няня” зобов’язана дотримуватися заходів з організації безпеки дітей, визначені в договорі заявниками послуги „муніципальна няня” (для фізичних осіб – підприємців);

організувати та забезпечити безперешкодний доступ дітей до укриття  (для юридичних осіб).

 Муніципальною нянею не можуть бути родичі першого ступеня споріднення.

За прогнозованими розрахунками, за відшкодуванням вартості послуги з догляду за дитиною „муніципальна няня” потенційно протягом 6 місяців 2024 року орієнтовано може звернутися  4800 сімей (сім’ї із числа внутрішньо переміщених осіб, які виховують дітей до трьох років і працевлаштувалися, а також сім’ї, які виховують дітей до шести років та проживають у громадах, де не функціонують заклади дошкільної освіти).

У 2024 році за напрямом відшкодування вартості послуги з догляду за дитиною „муніципальна няня” бюджетної програми КПКВК 2501400 „Соціальний захист дітей та сім’ї” передбачено 194 511 600 гривень.

Презентації про умови надання послуги "Муніципальна няня"

Відео про послугу "Муніципальна няня"

 

2025 © Усі права захищено
Слідкуйте за новинами
Побудовано на платформі

Для забезпечення зручності у користуванні цим сайтом деякі сервіси використовують технологічні особливості, а саме - cookie. Таке функціональне рішення дозволить вам не вводити одну і ту ж інформацію кожен раз, коли ви повертаєтесь на цю сторінку, або переходите з однієї сторінки на іншу тощо. Залишаючись, ви даєте згоду на використання cookie.  Докладніше